List Wiceministra Szymona Giżyńskiego do organizatorów i uczestników V Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie!

 

12 listopada 2023 roku odbył się finałowy koncert laureatów V Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie. Z tej okazji Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł Szymon Giżyński złożył za pośrednictwem listu gratulacje i życzenia wszystkim organizatorom i uczestnikom Konkursu.  List skierował na ręce dyrektor szkoły. 

 

Szanowna Pani Urszula Ledwoń

Dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie

Szanowna Pani Dyrektor! Szanowni Państwo Profesorowie! Szanowni Uczestnicy V Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie!

Z wielkim szacunkiem na ręce Szanownej Pani Dyrektor składam wyrazy uznania dla wszystkich organizatorów i uczestników
V Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej
im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie, organizowanego przez Zespół Szkół Muzycznych im. Michała Józefa Żebrowskiego w Częstochowie. Państwa dzieło jest hołdem pamięci dla wybitnej artystki Wandy Wiłkomirskiej – światowej sławy skrzypaczki i znakomitego pedagoga. Tym aktem, oddają Państwo – Wandzie Wiłkomirskiej: należne Jej miejsce w kanonie polskiej i światowej kultury.

Zespół Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie to wzorcowa placówka edukacyjna, z której dumna jest Częstochowa. Doświadczona kadra nauczycielska, wśród której jest wielu wybitnych muzyków, kształci swoich wychowanków na najwyższym poziomie artystycznym. Dowodem na Państwa profesjonalizm i kunszt pedagogiczno-artystyczny są uznani w kraju i za granicą artyści. Absolwentem Szkoły jest Profesor Andrzej Jasiński, którego najsławniejszym wychowankiem pozostaje Krystian Zimerman. Państwa uczniem był także Profesor Jerzy Marchwiński, wybitny kameralista, który grał z najlepszymi instrumentalistami i śpiewakami w świecie. Wspomnieć należy braci: Profesora Pawła Łukaszewskiego – wybitnego kompozytora, dyrygenta, pedagoga i organizatora życia muzycznego, prorektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Marcina Łukaszewskiego – pianistę, teoretyka muzyki, kompozytora, a przede wszystkim ich ojca: kompozytora, pedagoga, krytyka muzycznego – Wojciecha Łukaszewskiego. Państwa wychowankami byli także: Profesor Cezary Sanecki – pianista, wieloletni rektor Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi; kompozytor i pedagog – Sławomir Stanisław Czarnecki
i wreszcie śp. Juliusz Łuciuk – zaliczany do czołówki polskich kompozytorów współczesnych.

Ten imponujący dorobek Szkoły rokuje na przyszłość, iż także dzisiaj, talenty tu wykuwane, będą godnie reprezentować Polską kulturę w salach koncertowych całego świata, o czym jestem głęboko przekonany. Cieszę się także, że jako Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, możemy wspierać Państwa w tej misji, zaś moim osobistym zadaniem, jako Posła Ziemi Częstochowskiej, jest zawsze o potrzebie tego wsparcia pamiętać.

Szanowni Państwo! Pragnę pogratulować tak wspaniałej realizacji piątej edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej i gorąco podziękować za promocję polskiej muzyki klasycznej, a utalentowanym, młodym muzykom, którzy ciężką pracą kształtują swoje talenty – życzyć nieustającej satysfakcji z uprawiania muzyki i licznych sukcesów na muzycznych scenach
w Polsce i w świecie.

 

 

 

Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Szymon Giżyński

Poseł na Sejm RP