List posła Szymona Giżyńskiego do Położych i Pielęgniarek

 

Szanowny Pan Tomasz Czech

Przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych

 

Przypadający dzisiaj Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych stwarza piękną okazję, by okazać wyrazy najwyższego uznania i serdecznie podziękować Szanownym Państwu – Pielęgniarkom, Położnym i Pielęgniarzom – za Waszą codzienną gorliwą służbę człowiekowi, za osobiste zaangażowanie i świadectwo wrażliwości na jego potrzeby.

Jesteście Szanowni Państwo kontynuatorami etycznego wzoru zawodu pielęgniarki
i położnej, stworzonego przez bł. Hannę Chrzanowską, której myśl wybiegała daleko poza współczesne jej czasy i wywarła wielki wpływ na koncepcję pielęgniarstwa, w tym opieki rodzinnej nad chorymi. Pragnę przypomnieć, że relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej kilka tygodni, staraniem jednej z Was – Pani Pielęgniarki Haliny Synakiewicz – przybyły do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Poczesnej.

Rola pielęgniarek, położnych i pielęgniarzy jest nieoceniona i niezwykle potrzebna, by niesiona pacjentom pomoc była świadczona na jak najwyższym poziomie i zawsze efektywna. Pragnę wyrazić to wprost – bez Waszego udziału nie byłoby ochrony zdrowia. W ostatnich, wyjątkowo trudnych pandemicznych latach, stałyście na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Narażałyście swoje zdrowie, by nieść pomoc innym. Byłyście przy łóżku pacjentów, roztaczałyście nad nimi opiekę, obdarzałyście uśmiechem i dobrym słowem. Pocieszałyście strapionych i chorych. Społeczeństwo nigdy nie zapomni tego oddania i szczególnie dziś, w Święto Pielęgniarek i Położnych, należy to podkreślać. Ale takie jesteście zawsze, na co dzień. Pełne wielkiej troski i empatii w swej służbie względem potrzeb cierpiących.

Doceniając zaangażowanie i profesjonalizm Szanownych Państwa życzę, aby codzienna, jakże trudna i odpowiedzialna praca, przynosiły Państwu radość, satysfakcję i wdzięczność pacjentów. Polecając Państwa Waszej Patronce – bł. Hannie Chrzanowskiej, życzę Państwu zdrowia, sił i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

Z wyrazami szacunku

Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Poseł Szymon Giżyński