100-lecie Zespołu Szkół Samochodowych w Częstochowie

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Szymon Giżyński uczestniczył w obchodach 100-lecia Zespołu Szkół Samochodowych. Składając na ręce dyrektora Jacka Grzegorzewskiego gratulacje dla całej społeczności szkoły wiceminister Szymon Giżyński podkreślił dokonania nauczycieli, uczniów i rodziców w duchu służby ojczyźnie. – To jest branie na siebie wielkiej odpowiedzialności, bo służba ojczyźnie nie na kresu, a czasami jej kresem jest śmierć na polu walki, ofiara z własnego życia w obronie wolności i suwerenności. Żyjemy w czasach, gdzie myślimy kategoriami wierności naszym przodkom, tradycjom, umiłowaniem ojczyzny od strony dumy za jej wspaniałą, barwną, piękną i oddaną wartościom przeszłość. To nas kształtuje i dzięki Bogu, że w tej szkole macie Państwo wspólnie tego ogromną i codziennie z minuty na minutę praktykowaną świadomość. Za to bardzo dziękuję i jestem pełen podziwu i wdzięczności – powiedział wiceminister Szymon Giżyński.

 

 

Trzeba przy tym podkreślić, że kadra Zespołu Szkół Samochodowych kładzie nacisk na edukację patriotyczną. Nauczyciele realizują liczne projekty kształtujące patriotyczne postawy wychowanków, między innymi były to:, „Katyń… ocalić od zapomnienia”, „Częstochowskie Dęby Pamięci”, Rajd szlakiem 7 Częstochowskiej Dywizji Piechoty, czy akcji ,,Narodowe Czytanie”, rajd rowerowy ,,Śladami Marszałka Piłsudskiego” i przedsięwzięcie „Ludzie Armii” – cykl spotkań ze znanymi postaciami Wojska Polskiego.

Szkoła stałą się także depozytariuszem pamięci żołnierzy Armii Krajowej. 4 grudnia 2013 roku – wówczas jeszcze w ZSS-B – odbyła się uroczystość przekazania sztandaru Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Częstochowa pod opiekę szkole. Na ręce uczniów sztandar przekazali kombatanci – żołnierze AK Bogumiła Kulik, Jerzy Domagalski, Kazimierz Paciepnik i Kazimierz Wieczorek. Z kolei 8 listopada 2017 r. społeczność Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych i goście uczcili inaugurację wciągnięcia flagi państwowej na budynek placówki, która odtąd dumnie powiewa nad placówką. Szkoła rozwija również współpracę z polskimi szkołami  na Kresach Wschodnich oraz akcji ,,Święty Mikołaj na Kresach”, organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Kresów Wschodnich i ks. Ryszarda Umańskiego.