Samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Lelów II Zbyczyce

Dziękujemy i jesteśmy wdzięczni panu wiceministrowi, rolnictwa i rozwoju wsi, posłowi Szymonowi Giżyńskiemu za pomoc w przyznaniu nam tego niezbędnego sprzętu, zwłaszcza, że na drodze krajowej nr 46, biegnącej w pobliżu naszej gminy, dochodzi do wielu kolizji i poważnych wypadków, nawet ze skutkiem śmiertelnym – mówi wójt Gminy Lelów Krzysztof Molenda.

 

 

Na sygnale i eskortowany przez dwa wozy dotarł do jednostki OSP Lelów II Zbyczyce nowy samochód ratowniczo-gaśniczy marki Volvo. – To dla nas wspaniały prezent świąteczny, tym bardziej cenny, bo bardzo potrzebny i długo oczekiwany – mówi komendant gminny w Gminie Lelów Krzysztof Gorzkowski, jednocześnie członek załogi strażackiej OSP Lelów II Zbyczyce. – Dziękujemy i jesteśmy wdzięczni panu wiceministrowi, rolnictwa i rozwoju wsi, posłowi Szymonowi Giżyńskiemu za pomoc w przyznaniu nam tego niezbędnego sprzętu – dodaje wójt Gminy Lelów Krzysztof Molenda.

Historię przydziału samochodu jednostce przybliża wójt Krzysztof Molenda. – Był to proces o dość zmiennych kolejach. Samochód był przyznany dla naszej jednostki, ale w którymś momencie uzyskaliśmy wiadomość, że w tym roku OSP wozu nie otrzyma. Niemniej przy wsparciu pana ministra Szymona Giżyńskiego udało się samochód zadysponować dla naszej jednostki. Trafia on w najbardziej odpowiednie ręce, do strażaków, którzy uczestniczą w wielu akcjach ratowniczych, którzy wykazują się dużą sprawnością bojową i z oddaniem wypełniają swoją służbę. Dziękujemy i jesteśmy wdzięczni panu wiceministrowi, rolnictwa i rozwoju wsi, posłowi Szymonowi Giżyńskiemu za pomoc w przyznaniu nam tego niezbędnego sprzętu, zwłaszcza, że na drodze krajowej nr 46, biegnącej w pobliżu naszej gminy, dochodzi do wielu kolizji i poważnych wypadków, nawet ze skutkiem śmiertelnym – mówi wójt Gminy Lelów Krzysztof Molenda.

Uroczyste wprowadzenie auta do jednostki nastąpiło 15 grudnia 2020 roku. W tym istotnym dla społeczności lokalnej wydarzeniu posła Szymona Giżyńskiego, który wypełniał w tym dniu obowiązki ministerialne w Warszawie, reprezentowała jego asystentka Dominika Szajnoga. Przekazując gratulacje i serdeczne pozdrowienia od posła Szymona Giżyńskiego życzyła, aby nowy nabytek jak najlepiej służył strażakom w ich codziennej misji, dając gwarancję bezpieczeństwa oraz skutecznej i szybkiej pomocy drugiemu człowiekowi w potrzebie.

Pozyskany samochód jest w pełni wyposażony. Kosztował prawie 800 tysięcy złotych, został zakupiony dzięki wsparciu Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz środków własnych Gminy Lelów (230 tys. zł).

Jednostka OSP Lelów II powstała 5 czerwca 1927 roku, aktualnie w służbie czynnej funkcjonuje w niej 19 druhów. Jest zgrupowana w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Rocznie strażacy mają od 100-120 wyjazdów do zdarzeń, w tym roku nieco mniej – ponad 80. – Jeździmy do wypadków, likwidacji gniazd os i szerszeni oraz naturalnie do pożarów. Gasiliśmy między innymi potężny pożar w Teodorowie – mówi komendant Krzysztof Gorzkowski. W Gminie Lelów są cztery czynne jednostki OSP wyjeżdżające do zdarzeń: Nakło, Staromieście Podlesie i Lelów II Zbyczyce. Ponadto funkcjonują cztery jednostki OSP pełniące funkcje reprezentacyjne i szkoleniowe.

 

Pamiątkowa fotografia uczestników uroczystości na tle nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego