Jubileusz 30-lecia kapłaństwa ks. Ryszarda Umańskiego

3 czerwca 2020 roku w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze odbyła się uroczysta Msza Św. z okazji 30. rocznicy przyjęcia sakramentu kapłaństwa przez ks. Ryszarda Umańskiego, proboszcza parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, wspaniałego patrioty, kapelana NSZZ „Solidarność” i środowisk patriotyczno-niepodległościowych w Częstochowie, Przyjaciela Anny Walentynowicz, którą zawsze podziwiał za jej działalność, odwagę i patriotyzm. Wieloletniego dyrektora Radia Fiat, a jednocześnie wielkiego społecznika, otwartego na ludzkie troski i potrzeby, inicjatora licznych akcji prospołecznych, w tym pomocy Polakom na Kresach Wschodnich. Od wielu lat ks. Ryszard Umański wraz z Towarzystwem Patriotycznym „Kresy”, którego jest założycielem i prezesem, organizuje przedsięwzięcie „Święty Mikołaj na Wileńszczyźnie”.
Przed Eucharystią, ksiądz Ryszard Umański wraz z wicewojewodą śląskim Robertem Magdziarzem, redaktor naczelną „Gazety Częstochowskiej” Urszulą Giżyńską i reprezentującą wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi, posła Szymona Giżyńskiego Grażyną Matyszczak, dyrektor biura poselskiego, złożyli kwiaty przed Epitafium Smoleńskim, oddając hołd poległym w Katastrofie Smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.
Podczas Mszy Świętej, przed Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej zgromadziło się wielu księży oraz przyjaciół Szanownego Jubilata. Słowo Boże do uczestników skierował przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski, który podziękował za dar kapłaństwa księdza Ryszarda oraz za wszelkie Jego działania i inicjatywy, które przyniosły wiele dobra drugiemu człowiekowi, Kościołowi i Ojczyźnie.
Ks. Ryszard Umański wielokrotnie był doceniony przez organizacje państwowe i Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Odznaczony m.in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności przez Prezydenta RP, Krzyżem Komendy WIN, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości przez Prezydenta RP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W życiu kieruje się triadą: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Podczas Eucharystii słowami Prymasa Tysiąclecia ks. Stefana Wyszyńskiego zawierzył siebie i swoją misję i służbę kapłańską Matce Boskiej. Podziękował również przyjaciołom a wspólną modlitwę.

Szczęść Boże Księdzu Ryszardowi!