XXVIII Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie

Za co powinniśmy być wdzięczni polskiej wsi?

Z takim pytaniem zwrócił się do gości i wystawców XXVIII Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. I stwierdził, że polskiej wsi należy być wdzięcznym za gwarancję bezpieczeństwa żywnościowego.

31 sierpnia 2019 roku nastąpiło uroczyste otwarcie XXVIII Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie, zorganizowanej przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Gościem honorowym był minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Panu Ministrowi towarzyszył wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, częstochowski poseł na Sejm RP Szymon Giżyński.

Wystawę tradycyjnie otworzył minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. – Dobrze, że po żniwach, z początkiem września, już od wielu lat spotykamy się u stóp Pani Jasnogórskiej po to, żeby poprzez Jej ręce dziękować Bogu za to, że On pobłogosławił, a ziemia plon wydała – powiedział minister Ardanowski. Zadał jednocześnie fundamentalne pytanie: Za co powinniśmy być wdzięczni polskiej wsi? – Bardzo często przedstawiany jest banalny i powtarzalny obraz wsi, który sprowadzany jest do oczywistej bardzo ciężkiej i trudnej pracy. Ale to jest wielkie uproszczenie, bo polskiej wsi należy przede wszystkim dziękować za bezpieczeństwo żywnościowe państwa. Bo mamy co jeść i mamy znakomitej jakości żywność, i to w ogromnej ilości. I może dlatego, że mamy tak dużo żywności przestaliśmy ją szanować. W Polsce marnuje się 30 procent żywności. To jest grzech przeciwko Stwórcy. To jest również głupota ekonomiczna – powiedział minister Ardanowski. Podkreślił, że polska żywność jest chętnie kupowana w innych krajach. – W ubiegłym roku Polska sprzedała żywność o wartości ponad 30 miliardów złotych. Chcielibyśmy jej więcej eksportować, ale trzeba pamiętać, że w krajach, które mogą płacić za zakup jest nadmiar produktów spożywczych i rolnych – stwierdził minister Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa zapewniał, że rząd będzie nadal pomagał rolnikom, których w tym roku dotknęła klęska suszy. Zapowiadał realizację nowych projektów, w tym podstawowego, czyli budowę zbiorników retencyjnych i infrastruktury, które łagodziłby skutki suszy. Minister Jan Krzysztof Ardanowski oznajmił, że powstaje Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, w którym zaprezentowany zostanie cały dorobek historii, kultury przedsiębiorczości polskiej wsi. Całe jej dziedzictwo cywilizacyjne.

Tradycję Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich i Krajowej Wystawy Rolniczej pięknie uwypuklił biskup Edward Białogłowski, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy. Przypomniał, że Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie swój początek mają w roku 1982, Wystawa Rolnicza swą historią sięga już 110 lat.

Wiceminister Szymon Giżyński, mówiąc o planach dotyczących przyszłości polskiego rolnictwa, stwierdził, że nie trzeba ich ani formułować, ani koncypować. – Plany te wynikają z możliwości, które stwarzamy od czterech lat. Kontynuując to, co było dobrego wcześniej, uzupełniamy program dla rolnictwa o nowe elementy. Czyni to przede wszystkim minister Jan Krzysztof Ardanowski, który jest rewelatorem polskiego rolnictwa. Nie dlatego, że odkrywa rzeczy nowe, ale dlatego, że realizuje to, co nasza opozycja totalna określa jako oczywiste. Nie ma lepszej recenzji i pochwały. Bo jeśli wdraża się rzeczy oczywiste, które poprzednicy przez zgoła dwadzieścia lat odkładali w niebyt – to należy temu tylko przyklasnąć. I te oczywiste rzeczy dopiero rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego realizuje. Dotyczy to szeregu ułatwień dla rolników. Mogą oni obecnie wyjść ze swoimi produktami, nie obawiając się ani policjantów, ani straży miejskiej, którzy zarekwirowaliby ich towar i jeszcze okraszali ich mandatami. A dodam, że nie we wszystkich krajach funkcjonują tak przyjazne rolnikom rozwiązania. Otwieramy szerokie bramy dla spółdzielczości rolnej, dla grup producenckich. Ta siła rolnictwa wynika ze wspólnych działań, a nasze zmierzają do uregulowania reguł rynku, do sprawiedliwego w nim udziału polskich rolników. Jak powiedział pan minister Jan Krzysztof Ardanowski, państwo nie zastępuje, ale stwarza warunki i pomaga. Otwiera przestrzeń. A witalność, operatywność i siła polskich rolników sprawi, że znakomitą falą wejdą oni w tę przestrzeń i znakomicie nad nią zapanują – powiedział wiceminister Szymon Giżyński.   

Po zwiedzeniu wystawy uczestnicy uroczyście przemaszerowali na Jasną Górę w towarzystwie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mykanowa z udziałem Mażoretek. W Auli Jana Pawła II odbyła się konferencja, podczas której wręczono odznaczenia Prezydenta RP, „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”, medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Puchary Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Również zostały podsumowane finały wojewódzkich konkursów, takich jak: „Agroliga 2019”, „Najlepsze gospodarstwo agroturystyczne” oraz „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne”. Konferencję uświetnił występ artystyczny Kapeli Góralskiej „Wróble”.