Rolnictwo to perła narodowej gospodarki

Z takim przesłaniem do Miedźna, w powiecie kłobuckim, przybył premier rządu polskiego Mateusz Morawiecki. Szefowi rządu towarzyszył wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Szymon Giżyński.

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził gospodarstwo Urszuli i Andrzeja Chudaszków w Miedźnie. Prowadzą oni olbrzymią hodowlę 1000 sztuk trzody chlewnej oraz 50 sztuk bydła oraz uprawiają 110 hektarów ziemi, na której sieją zboże i kukurydzę. Na spotkanie z premierem Morawieckim przybyli mieszkańcy wsi i witali go z wielką serdecznością.

Podczas konferencji prasowej premier Morawiecki podkreślił, że polski rząd nie zostawi rolników w chwilach nieurodzajów i klęsk. – Silne polskie rolnictwo i silna polska wieś to jest nasz interes narodowy. Rząd Rzeczypospolitej, który mam zaszczyt reprezentować, zrobi wszytko, aby polski rolnik mógł się rozwijać. W tym roku ponownie nawiedziła nas susza, i oczywiście, w tym, tak jak w ubiegłym roku, nie zostawimy rolnika bez wsparcia. Przypomnę, że na likwidowanie suszy w 2018 roku polski rząd przeznaczył ponad 2,2 miliardy złotych. Dla porównania powiem, że podobna susza była w 2015 roku (za rządów PO i PSL – przyp. red.). Ówczesny rząd przekazać na niwelowanie skutków suszy 400 milionów złotych, czyli ponad pięć razy mniej niż nasz rząd – mówi premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, wraz z ministrem Ardanowskim i wiceministrem Szymonem Giżyńskim pracują nad tym, jak zapobiegać skutkom kolejnych susz. – I po to powstał program małej retencji, na który przeznaczyliśmy prawie pół miliarda złotych. Zachęcam do korzystania z niego – mówił premier. Wspomniał także o innych mechanizmach rządu uruchomionych dla dobra rolnika, w tym o „Planie dla wsi”, czyli dopłatach do akcyzy na paliwo rolnicze, zwiększonych do 100 litrów na hektar, dopłatach do hodowli zwierząt oraz otwarcia rolniczego handlu detalicznego, tak korzystnego dla drobnych rolników. – Ten program ma skrócić drogę od pola do stołu i zlikwidować nadmierne pośrednictwo w przetwórstwie rolnym. Moim marzeniem, obok reindustrializacji przemysłu, jest to, aby rolnictwo, perła polskiej gospodarki, mogło się rozwijać z coraz większym rozmachem i zdobywać zagraniczne rynki oraz skutecznie konkurować w innych krajach. Wiemy, że praca rolnika jest ciężka, ale jest ona też święta. Dla nas polscy rolnicy są chlubą i radością – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Wiceminister rolnictwa, poseł Szymon Giżyński, dziękując Premierowi za wizytę w regionie częstochowskim podkreślił jego rolę w budowaniu dobrego i przyjaznego klimatu wokół rolnictwa.

– Pan Premier skoncentrował zadania polskiego rządu wokół wielkich pryncypiów, czyli polskiej ziemi oraz rolnictwa jako nadrzędnego polskiego interesu narodowego i cywilizacyjnego dobra. Pan premier Mateusz Morawiecki ma osobistą zasługę w tym, że z myślenia o polskim rolnictwie stworzył codzienną metodologię pracy rządu, w kategoriach solidaryzmu i ustawicznej pracy dla dobra rolnika i Polaków – mówił wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński. Powiedział o konkretnych działaniach skierowanych do polskiego rolnika, czyli budowie giełdy rolno-spożywczej w powiecie częstochowskim, w gminie Rędziny, w pobliżu lotniska w Rudnikach.

– Minister rolnictwa i minister energetyki doszli do porozumienia w postaci bardzo ważnej umowy, która będzie już niedługo finalizowana na poziomie inwestorskim i centralnym szczeblu pomiędzy Regionalnym Funduszem Gospodarczym w Częstochowie a Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Dzięki tej współpracy powstanie nowego typu giełda rolno-spożywcza, która swym dobrodziejstwem obejmie wszystkie branże związane z rolnictwem, przetwórstwem i przechowywaniem produktów spożywczych. Będziemy ją budować w zgodzie z intencjami, które podyktował nam sam Pan Premier. Zabezpieczy ona możliwości interwencyjne na polskim rynku i skutecznie będzie konkurować z kapitałem zagranicznym, któremu kilkadziesiąt lat temu pozwolono na zdominowanie polskiego rynku rolnego. Planowana giełda to szansa dla polskiego rolnictwa, którą już dostrzegli polscy rolnicy zrzeszeni w różnych konsorcjach, jak na przykład w Krakowie. Przyjechali oni do Częstochowy, aby rozmawiać o przyszłej współpracy. To wielkie, pionierskie przedsięwzięcie będzie pierwszym przykładem tego typu giełdy w kraju, wokół której najpierw lokalnie, a potem regionalnie i w ogólnokrajowej perspektywie będziemy budować gospodarkę rolną, Za nami pójdą inni, bo zastosujemy prekursorskie rozwiązania. A będziemy mogli to zrealizować dzięki praktycznemu, gospodarskiemu i pryncypialnemu widzeniu spraw rolnictwa polskiego przez Premiera Mateusza Morawieckiego – podsumował wiceminister Szymon Giżyński.

Premier Mateusz Morawiecki wraz z parlamentarzystami odwiedził także jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Miedźnie. Swoją wizytę zakończył w Mokrej, gdzie pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Niemieckich wraz z parlamentarzystami oddał cześć poległym żołnierzom oraz zamordowanym przez oprawców. Za przygotowanie wizyty odpowiadał gospodarz gminy Miedźno, wójt Piotr Derejczyk.