ZBIR

       Ostatnia decyzja koalicji rządowej PO-PSL o obcięciu tegorocznego budżetu polskiej armii o ponad 3 mld zł jest nie tylko ciosem w polskie Siły Zbrojne, ich wartość i gotowość bojową, ale przede wszystkim doniosłym aktem o wymiarze geopolitycznym i jednocześnie aktem o charakterze kapitulanckim. Jakże inaczej niż jako wyraz lęku i ustępliwości polskich władz wobec Rosji należy rozumieć decyzję o drastycznym obniżeniu tegorocznych inwestycji na rzecz polskiego wojska, i to właśnie na kilka tygodni przed planowanymi tuż za naszą wschodnią granicą manewrami połączonych sił zbrojnych ZBiR-u, Związku Białorusi i Rosji, Zapad 2013, podczas których jednym z ćwiczonych wariantów będzie prewencyjne uderzenie atomowe na Warszawę?

       Pamiętamy przecież, że już w 2009 r. w rejonie Królewca i na Polesiu miały miejsce wspólne manewry ZBiR-u – największe, jakie Rosja przeprowadziła u wschodniej granicy NATO od zakończenia zimnej wojny, manewry Zapad 2009, obejmujące symulowany atak nuklearny na Polskę, połączony ze stłumieniem powstania mniejszości polskiej na Grodzieńszczyźnie.

       A dzisiaj, tuż przed manewrami ZBiR-u Zapad 2013, polski rząd obcina wydatki na polskie wojsko, dając kolejny charakterystyczny w przypadku tandemu Tusk-Sikorski sygnał niedrażnienia i ustępliwości wobec Rosji, tym samym obniżając status naszej determinacji i wiarygodności wobec NATO i Stanów Zjednoczonych.

       To tylko pogłębia zagrożenie Polski i choć nie jest to sytuacja do śmiechu, to ? rebours przywodzi to na myśl absurd propagandowej przyśpiewki Jana Brzechwy z czasów jego służby stalinowskiej paranoi – zbrodni i grozy, ˝Koreańskiej piosenki˝, która na użytek komentarza skutków decyzji rządu o obcięciu budżetu polskiego wojska w nieodległych parafrazach brzmi tak:

    ˝Jedzie z Biłgoraja

    Piętnastu żołnierzy

    Na armię ZBiR-u

    Wojsko to uderzy˝

    (…)

    ˝Dziesięć czołgów z demobilu

    wystarczy na armię ZBiR-u˝

    (…)

    ˝Nasz lotnik o nich śni:

    Od stodoły drzwi.

    Lecą jak jaskółki

    Na ZBiR-u przyczółki˝

    (…)

    ˝Putina wojacy

    Już nie tacy – jacy

    Uciekają w trwodze

    Gubiąc sprzęt po drodze˝.