Częstochowianie jadą na pokojową manifestację ,,Wolnych Polaków”

11 stycznia 2023 roku o godzinie 16 w stolicy odbędzie się wielka manifestacja ,,Wolnych Polaków” w obronie demokracji, Konstytucji, także w obronie uwięzionych posłów Prawa i Sprawiedliwości – Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Do Warszawy z Częstochowy wyjechało sześć autokarów z ponad 300 osobami na pokładzie. Z powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego i myszkowskiego pojechało ponad 500 osób.

  – Dzisiaj o godzinie 16.00, przed Sejmem Rzeczypospolitej Polskiej, czekamy: wszyscy członkowie Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości – na przybywających z całego kraju i spoza jego granic, uczestników wielkiej, patriotycznej manifestacji – w obronie niepodległości PolskiBronimy dzisiaj także dobrego imienia i prawa do natychmiastowego odzyskania wolności dla pierwszych więźniów politycznych koalicji 13 grudnia, posłów Prawa i Sprawiedliwości: Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika Pozdrawiam: licznie przybyłych dzisiaj do Warszawy mieszkańców Częstochowy i Ziemi Częstochowskiej i równie serdecznie – wszystkich uczestników dzisiejszej, narodowej manifestacji – powiedział ,,Gazecie Częstochowskiej” poseł Prawa i Sprawiedliwości Szymon Giżyński.

Siłowe przejęcie przez rząd Donalda Tuska mediów publicznych – TVP, Polskiego Radia i PAP – 20 grudnia 2023 roku, jak 10 stycznia 2024 roku stwierdził Sąd KRS, był niezgodny z prawem. Bezprawne działania rządu wywołały wśród części Polaków oburzenie, co poskutkowało protestami i manifestacjami w całej Polsce, także w Częstochowie . Ludzie uznali, że przejęcie mediów to naruszenie wolności słowa i niszczenie demokracji.

Potem w Pałacu Prezydenckim doszło do aresztowania przez policję posłów Prawa i Sprawiedliwości – Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, ułaskawionych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudy w 2015 roku, po procesie w sprawie tzw. afery gruntowej z 2007 roku.