Wiceminister Szymon Giżyński uczestniczył w ceremonii otwarcia 90. Ogólnopolskiego Turnieju Tenisa Stołowego

25 marca 2022 roku w Częstochowie rozpoczął się 90. Ogólnopolski Turniej Tenisa Stołowego. Do naszego miasta przyjechali zawodnicy z najwyższej półki, którzy przez trzy dni na hali sportowej przy ulicy Żużlowej w Częstochowie będą rywalizować o tytuł mistrza Polski oraz wysokie nagrody finansowe. A pula nagród jest imponująca – 110 tysięcy złotych. Patronat honorowy nad Mistrzostwami przyjął Premier Mateusz Morawiecki.  W gronie patronów honorowych jest także: sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Szymon Giżyński.

Na uroczyste otwarcie turnieju przybyli: reprezentujący Premiera Morawieckiego – przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, sekretarz Rady Ministrów Łukasz Schreiber oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Szymon Giżyński. Obecni byli także prezes Polskiego Związku Tenisa Stołowego Dariusz Szumacher, wiceprezydent Częstochowy Jarosław Marszałek, prorektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Zygmunt Bąk oraz częstochowscy działacze klubu AZS – były prezes Wiesław Pięta i obecny Marek Fijałkowski.

Minister Łukasz Schreiber przemawiając do zawodników, trenerów, sędziów i przybyłych widzów podkreślił wieloletnią tradycję tenisa stołowego w Polsce, którego początki sięgają czasów II Rzeczypospolitej. – Tenis stołowy to sport niezwykły. To sport, który przede wszystkim łączy pokolenia, ale także ma wpływ na wszechstronny rozwój sportowców. Tenis stołowy to sport, w którym potrzebne są szybkość i instynkt. To sport, który kształtuje strategiczne myślenie, kondycję i maksymalne skupienie – powiedział minister Łukasz Schreiber. Podziękował jednocześnie organizatorom – Polskiemu Związkowi Tenisa Stołowego i częstochowskiemu AZS – za wspaniałe przygotowanie turnieju, samorządowcom i Uniwersytetowi im. Jana Długosza – za wsparcie i pomoc finansową. Podzięk, i wreszcie wiceministrowi Szymonowi Giżyńskiemu za to, że zawsze wspiera i kocha Częstochowę.

Minister Schreiber przyjechał do Częstochowy ze specjalną misją. Na ręce prezesa Polskiego Związku Tenisa Stołowego Dariusza Szumachera w imieniu Premiera Mateusza Morawieckiego przekazał dwa symboliczne czeki po 25 tysięcy, z przeznaczeniem dla zwycięzców turnieju – dla najlepszej zawodniczki i dla najlepszego zawodnika.

Wiceminister Szymon Giżyński dziękując ministrowi Łukaszowi Schreiberowi za przyjazd do Częstochowy podkreślił zaangażowanie Premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Łukasza Schreibera w umacnianie pozycji tenisa stołowego w Polsce, nie tylko z racji sympatii do tej dyscypliny sportu, ale także poprzez docenienie roli środowiska i jego dorobku historycznego, wielkiej ideowej spuścizny, mającej tożsamościowe, formacyjne i integrujące znaczenie. – Wyrażam ukontentowanie, że na tle pozycji, siły organizacyjnej i dokonań Polskiego Związku Tenisa Stołowego, również świetnie odnajduje się środowisko częstochowskie. To, że piąty raz spotykamy się w Częstochowie na ogólnopolskich zawodach o mistrzostwo kraju jest na to wystarczającym dowodem. Radują nas znakomite osiągnięcia częstochowskich tenisistów na arenie ogólnopolskiej, także europejskiej, światowej. To jest środowisko, które ma wspaniałe, naturalne zakorzenienie tam, gdzie funkcjonuje, czyli w obszarze wpływów i możliwości Uniwersytetu Częstochowskiego, wcześniej Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Akademii. Wielką radością jest dla mnie to, że wraz osobami, którym dobro Częstochowy leży na sercu udało się nam spowodować, aby w Częstochowie powstała tak ważna inwestycja, jak Akademickie Centrum Sportu, gdzie swoje umiejętności mogą rozwijać także tenisiści częstochowscy. Natomiast wybudowanie obiektu dla Wydziału Nauk Społecznych przyczyniło się do wzrostu znaczenia częstochowskiej nauki i powstania uniwersytetu, a to znakomicie wzmacnia szanse częstochowskiego środowiska Klubu AZS na arenie ogólnopolskiej – powiedział wiceminister Szymon Giżyński, dziękując organizatorom za rozmach i wkład w organizację mistrzostw, a zawodnikom życząc dobrych wrażeń i wspomnień z Częstochowy.

 

 

AS

Fot. Grzegorz Przygodziński