6 stycznia – Święto Trzech Króli

Dziś obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego – obok Wielkanocy najstarsze święto chrześcijańskie, które powszechnie jest znane jako Święto Trzech Króli.
 Ewangelia nazywa przybyłych ze Wschodu wędrowców Mędrcami. Choć nie podaje ich liczby trzy dary, które przynieśli wskazują na to, że było ich trzech. Imiona Kacper, Melchior i Baltazar zostały nadane im dopiero w IX w.
Dary, które przynieśli małemu Jezusowi, mają swoją symbolikę. Złoto oznacza, że Jezus Chrystus jest Królem całego świata, kadzidło wskazuje na Jezusa jako Kapłana, zaś mirra – balsam, którym namaszczano zmarłych. Nawiązuje to do ludzkiej natury Zbawiciela i zapowiada jego śmierć.
 Od końca średniowiecza święcono pierścionki jako złoto, żywicę jako kadzidło oraz ziarnka jałowca jako mirrę, a także wodę na pamiątkę chrztu Jezusa i kredę.
 „Objawienie Pańskie” oznacza, że Jezus Chrystus przyszedł na ziemię dla wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli i będą żyć. Taki ton mają także teksty liturgiczne.
#UroczystośćObjawieniaPańskiego #ŚwiętoTrzechKróli #kulturaidziedzictwo #MKiDN
? Obraz „Pokłon Trzech Króli” z warsztatu krakowskiego przedstawia scenę ukazaną na tle panoramy Jerozolimy, ze wzgórzem Golgoty oraz motywem orszaków rycerzy towarzyszących monarchom/Muzeum Narodowe w Poznaniu, The National Museum in Poznań.