Duchowy i patriotyczny testament

 

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi wziął udział w uroczystym podsumowaniu konkursu literackiego „Wdzięczni Bohaterom 1920″.

 

13 grudnia 2020 roku w Personalnej Parafii Akademickiej pw. św. Ireneusza w Częstochowie odbyło się podsumowanie konkursu literackiego „Wdzięczni Bohaterom 1920″, adresowanego do uczniów szkół średnich Częstochowy i powiatu częstochowskiego. Mottem konkursu, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater, były słowa Józefa Piłsudskiego „Chcemy Polski niepodległej, abyśmy tam mogli urządzić życie lepsze i sprawiedliwsze dla wszystkich”. Zadanie współfinansowane było ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej, a w uroczystości rozdania nagród wziął udział wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Szymon Giżyński, który rekomendował przedsięwzięcie i wsparł pozyskanie środków na nagrody dla laureatów. Jury przyznało trzy nagrody główne i 8 wyróżnień. Pokłosiem konkursu jest pozycja książkowa „Młodzi Strażnicy Pamięci”.

Uroczystość rozdania nagród ubogacił koncert „Jak Ojciec i Syn”, oparty na wierszach poświęconych Papieżowi Janowi Pawłowi II i Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu, autorstwa poety, publicysty i reżysera Tadeusza Szymy. Muzykę do utworów skomponowali częstochowscy muzycy: Tomasz Łękawa i Siergiej Wowkotrub. Całość skłania do głębokiej refleksji nad osobą Prymasa Tysiąclecia i jest formą hołdu złożonego wielkiemu Polakowi – Janowi Pawłowi II. Wykonawcami koncertu byli znani częstochowscy muzycy, artyści o dużym doświadczeniu i renomie: Katarzyna Suska-Zagórska – mezzosopran, Olga Wowkotrub – clavinova oraz Siergiej Wowkotrub – skrzypce.

W swym przemówieniu poseł Szymon Giżyński podkreślił wartość poezji Tadeusza Szymy, która stała się kanwą koncertu „Jak Ojciec i Syn” oraz wyraził uznanie dla organizatorów konkursu. – Całość kompozycji przemawia do nas na najwyższych rejestrach patriotycznych. To wydarzenie przypomina ten najważniejszy gest ofiarowany całemu światu, w pierwszym rzędzie Polsce, który znamy z intronizacji Jana Pawła II. Ten gest jest wartością obligatoryjną i zobowiązującą nas do przyjęcia tego duchowego testamentu, który wyszedł z Polski. Duchowego testamentu, który jest szczególnie aktualny i ważny w tych czasach wyboru drogi, jaki stoi przed światem i Polską. W czasach ogromnego zagrożenia przyszłości nas wszystkich, w wymiarze duchowym, patriotycznym, religijnym, katolickim. To wielkie zamieszanie może być pokonane tylko w sytuacji pokory. To my, cały świat, musimy uklęknąć przed tymi mężami stanu, mężami światowego, powszechnego polskiego katolicyzmu. Nic poza ten gest nie wyrasta. W nim mieści się wszystko, cała posługa ojca – kardynała Stefana Wyszyńskiego i syna św. Jana Pawła II. Tak jak Kardynał, który wobec całego narodu i ojczyzny musiał zmierzyć się trudem swoich czasów, który musiał być duszpasterzem niosącym dobrą nadzieję i przyszłość ojczyzny, tak my jesteśmy zobowiązani, aby ten święty testament utrzymać w naszych dłoniach i sercach, żeby tego testamentu nie roztrwonić – mówił wiceminister Szymon Giżyński.

– Przesłaniem mojej pracy była Wolność. Jako narrator wcieliłam się w jej postać. Chciałam pokazać, że umiłowanie wolności jest wartością wewnętrzną, pragnieniem każdego z nas. Że o wolność trzeba dbać i ją szanować, bo łatwo można ją stracić – komentuje nam laureatka konkursu … z Koniecpola.

Laureatami konkursu zostali: I miejsce – , II miejsce  Magdalena Barchan, trzecie miejsce – …. Wyróżnienia zdobyli:  Beata Pleszyniak i Maksymilian Grzywaczewski wyróżnienia.