Wiceminister odwiedził Choroń w gminie Poraj

24 sierpnia 2019 roku wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł na Sejm RP Szymon Giżyński wraz z małżonką Urszulą Giżyńską – redaktor naczelną „Gazety Częstochowskiej” uczestniczyli IX Chorońskich Prażuchach połączone z VI Świętem Miodu i 90-leciem Orkiestry Dętej z Choronia. Organizatorem wydarzenia, które obfitowało w miłą, rodzinną atmosferę był Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju.

Poseł Szymon Giżyński w asyście wójt Gminy Poraj Katarzyny Kaźmierczak dokonał honorowego odznaczenia zespołu KGW Choronianki z Choronia orderem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z wnioskiem do Ministerstwa wystąpiło Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater.

Oprócz odznaczenia dla KGW Choroń miała miejsce jeszcze jedna uroczysta chwila. Na wniosek Stowarzyszenia Wspólnota Gaude Mater uhonorowano trzy najstarsze panie z KGW Dębowiec: Alfredę Nocoń, Krystynę Białą i Zofię Rajczyk. Z rąk posła na Sejm Szymona Giżyńskiego, któremu asystowała wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, otrzymały zaszczytny Order Serca – Matkom Wsi.