Haftowaną replikę ,,Sobieski pod Wiedniem” zaprezentowano w GOK w Lipiu

GMINA LIPIE / POWIAT KŁOBUCKI
Od 21 do 26 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Lipiu Fundacja Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. Św. Królowej Jadwigi w Częstochowie prezentowała swoje niezwykłe dzieło –  oryginalnych rozmiarów haftowaną replikę obrazu Jana Matejki ,,Sobieski pod Wiedniem”. 26 listopada na finisaż wystawy przybyły: pomysłodawczyni założenia Fundacji, Janina Panek oraz Wójt Gminy Lipie Bożena Wieloch. Podziękowania za zaproszenie i wyrazy uznania dla organizatorów wydarzenia przekazał Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł na Sejm RP Szymon Giżyński.

– Czujemy się wyróżnieni i zaszczyceni, że w naszym Ośrodku mogliśmy gościć tak niezwykłe dzieło. W ciągu tych kilku dni obraz zobaczyło wiele osób, nie tylko z naszej gminy, ale z całego powiatu kłobuckiego. Dziękuję Fundacji za tę współpracę, a Pani Wójt za promocję wydarzenia – powiedziała dyr. GOK w Lipiu Monika Łosik.

Haft przedstawia dzieło Jana Matejki w naturalnych wymiarach i obrazuje zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem nad Turkami. Replika jest wykonana w skali 1:1 i jest pracą zrzeszonych w Fundacji artystów z całej Polski. Pomysłodawczynią jej wykonania była Maria Serafińska-Domańska, prowadząca w Nowym Wiśniczu muzeum Jana Matejki, gdzie udostępnia rodzinne pamiątki po artyście.

Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. Św. Królowej Jadwigi w Częstochowie powstała z inspiracji profesora Józefa Szaniawskiego. – Pan profesor stał się naszym duchowym mentorem i przewodnikiem. Postanowiliśmy replikować dzieła polskich twórców, których nie ma w Polsce, które są niedostępne, przebywają w prywatnych muzeach, lub które zaginęły.  Pierwszą  repliką była ,,Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki. Potem podjęliśmy kolejne wyzwanie.  Dzisiaj z naszych obrazów byłaby już spora ,,sala matejkowska”, bo wykonaliśmy także repliki obrazów ,,Stańczyk”, ,,Kazanie Skargi”, ,,Hołd Pruski”. Obraz ,,Sobieski pod Wiedniem” przez 70 tysięcy godzin haftowało 50. wolontariuszy, każdy wykonał część wielkości metr na metr.  Dzieło wykonano haftem krzyżykowym, a złożyło się na niego aż 9,5 miliona krzyżyków. Artyści zużyli 178 km nici w 220 kolorach. Oryginał  obrazu Jana Matejki znajduje się w Muzeach Watykańskich, posiada wymiary blisko 5 metrów wysokości na 9 metrów długości. Dzięki nam wiele osób mogło obraz zobaczyć, bo nasza replika jest wierną kpią oryginału – opowiada Janina Panek. jednocześnie podkreśliła rolę Wiceministra Szymona Giżyńskiego, który prezentację replikowanych dzieł wziął pod swoje skrzydła, wspierając działania Fundacji.

Podczas finisażu z koncertem pieśni patriotycznych wystąpił wspaniały chór ,,Pasjonata”, pod kierunkiem chórmistrza Rafała Krawczyka. List króla Jana III Sobieskiego do żony Marysieńki, napisany tuż po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem przeczytał pracownik GOK w Lipiu Szymon Ziętala.

Prezentacje zreplikowanego obrazu są dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego